x

 

 

İlk başta tekstilciler olmak üzere bir çok alanda kullanılan etiket ve aksesuar çeşitleri bir çok dala ayrılır bizlerde sizlerin isteğinizi değerlendirip sizleri ve ürününüzü ön plana çıkarmayı amaçlıyoruz. Sizlerde kendi ürettiğiniz ürünlerin sizlerin adınıza özel tasarlanan etiketler ile sizin ve şirketinizin herzaman dikkat çekmesini istediğimiz için sizlerinde huzurunuza sunuyoruz.Etiketi bir çok kategoride sınıflandırabiliriz.Her sektöre özel ve bir okadarda özgün bir tasarım olmalı hem sizi ön plana çıkartıcak hemde müşterilerinizin aklında kalıcak bir tasarım olmak zorunda ayrıca unutmamamız gerek bir hususta seçtiğimiz etiketin logosu başka bir firma tarafından kullanılıyor olmamasına dikkat etmemiz gerekiyor.

Baştada bahsettiğimiz gibi etiketler bir çok kategoride sınıflandırılabiliyor bunlarda aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

 • Eko Termal Etiket
 • Lamine Termal Etiket
 • Kuşe Etiket
 • Vellum Etiket
 • Opak Etiket
 • Floresan Etiket
 • Silvermat Etiket
 • Kırılgan Etiket
 • Japon Akmaz Etiket
 • Saten Etiket
 • Tyvek Etiket
 • Karton Etiket
 • Fastyre Etiket
 • Data Polietilen (PE) Etiket
 • Mat Polipropilen (Mat PP) Etiket
 • Lazer Etiket
 • Nonwoven Etiket
 • Dipfriz ( Deepfreeze) Termal Etiket
 • Farma Etiket
 • Filmictyre Etiket
 • Sandwich Etiket (Çift Katlı Etiket)
 • Gold Kuşe Etiket

 

Eko Termal Etiket

Hızlı tüketilmesi gereken etiket çeşitlerinden biridir.Bu nedenden dolayı kıs süreli kullanımlar için idealdir yaklaşık raf ömrü 3 ila 6 ay arasında değişmektedir.

Lamine Termal Etiket

Lamine termal etiketler uzun ömürlü termal etiket çeşiti olması ve baskı sırasında ribona gereksinim olmadan baskı alınabildiği için maliyetinin düşüklüğünden dolayı tercih edilirler. Raf ömrü 6 ila 9 ay arasında değişmektedir.Bu süreci ısıya ve ışığa maruz bırakmadan uzatabilirsiniz bu nedenden dolayıda eko termal etikete göre birazdaha pahalıdır.

Kuşe Etiket

 

Kuşe etiket, üst tarafı yarı parlak ve pürüzsüz olan, ribon baskısına uyumlu bir etiket çeşididir.Parlak yada yarı mat çeşitleri vardır ayrıca kağıt bazlı olduğu için ısıya, neme ve sürtünmeye karşı orta seviye dayanıklıdır. İstenilen özellik ebat ve adetlerde üretimi yapılır.

 

Vellum Etiket

 

Pütürlü bir zemine sahip olup yüzeyi mat olduğu için ribbon baskıyı daha net almış gibi görünür, üst yüzeyinde çukurluklar vardır. Ribbon baskıya uyumlu etiket hammaddesidir.Kullanım koşulllarının sağlanması ve etiket hammaddesinin, ribonun kalitesine göre Vellum etiketi ve üzerine aldığınız baskıyı ortalama olarak 1 ila 3 sene arasında kullanabilirsiniz.

Opak Etiket

Opak Polietilen Etiket Esnek bir malzemedir.Sudan ve nemden etkilenmezler, genellikle kozmetik ve kimya sektöründe kullanım alanı vardır. Opak  Polipropilen Etiket Sert bir malzemedir esnemez ve kolay, kolay yırtılmaz ısıya ve güneşe dayanıklıdır.

Floresan Etiket

Üst yüzeyi fosforlu boya ile boyanmış, yüzeyi mat ve yırtılan bir etiket türüdür. Ribbon baskıya uyumlu etiket türlerinin biridir.

Silvermat Etiket

Sıcak ve soğuğa dayanıklı, yapışkanı özel, hem üst yüzeyi hem de yapışkan yüzeyi gri renkte olup yırtılmayan özel bir etiket çeşididir. Genellikle demirbaş etiketleri için kullanılır. Ribbon baskıya uyumlu etiket türüdür.

Kırılgan Etiket

Çok özel bir etiket türü olup yapıştığı yüzeyden çıkarılmaya çalışıldığında küçük parçalar halinde dağılan veya etiket üst yüzeyi yırtılmadan çıkan fakat alt yapışkan yüzeyine yapılan baskının yapıştığı yerde kalan güvenlik etiketidir. Genellikle bilgisayar kasaları ve teknik amaçlı tamir edilen ürünlere garanti amaçlı kullanılan bir etiket çeşididir.

Japon Akmaz Etiket

Japon Akmaz tekstil sektöründe yıkama talimatı olarak hazırlanan etiket çeşididir. Yıkama talimatı etiketi, akmaz ve naylon tafta olarak da isimlendirilen Japon Akmaz, arzu edilen her ebatta ve her kalitede üretilmektedir. Yapışkanlı ve yapışkansız türleri de bulunmaktadır.

Saten Etiket

Saten etiketler kumaş etiketleri grubundan olup, tekstil sektöründe kullanılmaktadır. Saten etiket ayrıca çift taraflı kullanılabilmektedir. Saten etiketlerin tüm türleri kuru temizleme şartlarına uygun olup, sıcak suda 85 dereceye kadar dayanıklıdır. Saten etiketlere ribon ile baskı yapılabilmektedir.

Tyvek Etiket

Tyvek partikül, küf ve bakteri geçirmeyen, fakat aynı zamanda su buharı geçişine izin veren, nefes alan ilk nonwoven materyal olarak, teknik tekstil sektöründe önemli bir başarı sağladı. Tyvek etiketi; koruyucu giysiler, zarflar, etiketler, iç-dış tabelalar, poster uygulamaları , steril, tıbbi ve endüstriyel ambalajlar, çanta, harita ve araba örtülerini de kapsayan çok farklı kullanım alanlarına sahip bir etiket çeşididir.

Karton Etiket

Özellikle tekstil sektöründe kumaşların yıkama talimatları, tip, beden ve ürün bilgilerini taşıyan, karton etiket çeşitlerindendir. Ürün imajını güçlendirerek tüketicilere bilgi taşımak için kullanabileceğiniz karton etiketler özellikler,logo,fiyat ve talimatların yer alabileceği oldukça geniş baskı yelpazesine sahip etiket çeşitlerindendir.

Fastyre Etiket

Yırtılma özelliğine sahip Fastyre Etiket, ribon baskısına uygun bir yapıda göstermektedir. Yapışkanlı tarafı metalik gri ile boyanmış olup, üst tarafı vellum ya da kuşe kağıt ile kaplanmaktadır. Fastyre Etiket, bazı sektör tarafından çuval ya da lastik etiketi olarak da bilinmektedir.

Data Polietilen (PE) Etiket

Ribon baskısına uygun bir etiket çeşidi olan Data Polietilen etiket, ısıya ve ışığa dayanıklı bir yapıdan oluşmaktadır. Data Polietilen etiketin yüzeyi mattır ve pürüzsüz kuşe’ ye göre sert bir yapıya sahiptir.Özel yapışkanı sayesinde deniz suyuna dahi 1 ay kadar dayanabilmektedir. PE etiketler yırtılmaz ve esneme göstermezler. PE etiketlerin üzerine sadece Resin Ribon ile baskı yapıldığından dolayı baskı maliyeti kağıt bazlı etiketlere nazaran birazdaha pahalıdırlar.

 

Mat Polipropilen (Mat PP) Etiket

Mat PP etiket çeşitleri ismindende anlaşılacağı gibi mat bir yüzeye sahip plastik bazlı etiket türlerinden biridir.Plastik bazlı oldukları için kolay bir şekilde yırtılmaz sudan ve nemden yapışkanları haricinde hiçbir şekilde etkilenmezler.Genellikle dış mekanlarda kullanıldıklarından dolayı opak pp cinslerinden daha nadir kullanılmaktadır.PP etiketlere resin ribbon ile baskı yapılabilmektedir.

Lazer Etiket

Ribbon baskıya uygunluk göstermeyen etiket çeşitlerindendir.Genellikle tonerli yazıcılar ile baskıya uygun olan Lazer Etiketler A4 boyutunda üretilmektedirler.

Nonwoven Etiket

Örgüsüz kumaşlardan imal edilerek yapılan etiket türlerindendir. Parlak ve mat olarakta müşterinin tercihine göre üretimi yapılmaktadır.Wax Ribbon ile baskı yapılabilmektedir bu yüzden genellikle takım elbise üreticilerinin tercih ettiği bir etiket çeşididir.

 Termal  Etiket

Genellikle derin dondurucu ürünlerinde tercih edilen etiket türlerindendir. Neme,ışığa,sıcaklığa ve alkole karşı duyarlıdır bu tür etkenlerle karşılaştığı durumlarda tepkimeye girerek kararma özelliğine sahiptir.

Farma Etiket

İnce yapılı düşük gramajlı kuşe olma özelliği taşıyan etiket türlerindendir. İnceliğinden ve gramajından dolayı esneklik gösteren bir yapıya sahip olduğundan dolayı sakız üreticileri ve ilaç üreticileri tarafından kullanılmaktadır.

Filmictyre Etiket

Yapışkanlığının dayanıklılığından dolayı Fastyre etiketler ile aynı kategori içerisinde yer almaktadırlar.Sert malzemeden yapıldıklarından dolayı kolay kolay yırtılmaz ve esnemezler sudan ve menden etiklenmediklerinden dolayı birçok alanda kullanılmaktadırlar. Genellikle mermer imalatçılarının, çuval üreticileri, branda imalatçıları tarafından tercih edilirler.

Sandwich Etiket (Çift Katlı Etiket)

Üst kağıdı ile taşıyıcı kağıdı arasında iki tarafı da yapışkanlı bir kağıt bulunan bir etiket çeşididir. Sandwich etiketler 3 kattan oluşmaktadırlar. Genel olarak medikal şirketlerde ve ağırlıklı olarak hastanelerde kullanılmaktadırlar.

Gold Kuşe Etiket

Zemin tarafı altın rengi ile boyanmış olarak ithal edilen etiket türlerindendir. Yüzey tarafıda parlak olduğundan dolayı yırtılma özelliği taşımaktadırlar. Genellikle madeni yağ üreticileri ve içicek firmaları tercih etmektedir.

Benzer Konular